• Akhisar Belediyespor
 • Alanyaspor
 • Antalyaspor
 • Başakşehir
 • Beşiktaş
 • Bursaspor
 • Fenerbahçe
 • Galatasaray
 • Gençlerbirliği
 • Göztepe
 • Kasımpaşa
 • Karabükspor
 • Kayserispor
 • Konyaspor
 • Osmanlıspor
 • Sivasspor
 • Trabzonspor
 • Yeni Malatyaspor

Alanyaspor-Konyaspor maçında şok görüntüler!

HABER VİDEO

Alanyaspor-Konyaspor maçında taraftarların stada girişiyle ilgili çok konuşulacak görüntüler yayınlandı.

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın Alanyaspor ile yapılan maçta yeşil beyazlı taraftarlarları passoligsiz stada soktuğu an kameralara yansıdı. Ajansspor, o görüntüleri yayınladı.

Konyaspor taraftarlarıı maça girerken kapılar açıldı. Konyaspor Başkanı Ahmet Şan da oradaydı.

6222 sayılı kanuna göre taraftarın stada biletsiz giriş yapmasının yasak olduğu bilinirken, Konyaspor taraftarının maça girmesinin ardından iki kulüp arasında yaşanan gerilimi artırması bekleniyor.

Biletsiz giren Konyasporlu taraftarların, kapıda görevli olan jandarmaların üzerine yürüdüğü ve tartakladığı görüntülere yansıdı. Aynı zamanda Konyaspor başkanı Ahmet Şan'ın Alanyaspor maçında kendi taraftarını biletsiz içeri soktuğu görüldü.

-Çavuşoğlu'ndan konuyla ilgili açıklama geldi-

Öte yandan Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Stat güvenlik kamerasından izledim. Konyaspor Başkanı ve yöneticilerinin, kapıları zorla açtırıp, güvenlik kontrolü yaptırmadan taraftarlarını içeriye aldığını gördüm. Ayrıca bir Konyaspor yöneticisinin de bir uzman çavuşu tartakladığını gördük. Bunlar görüntüde var. Bazı yorumcular oturdukları yerden, bakmadan, görmeden yorum yapabiliyor. Konyaspor Başkanı karşılaşmayı taraftarlarının içinde izledi ve o taraftarlar maç boyunca sürekli küfretti. Başkanımız bunu önleyebilirdi. Ben taraftarımız arasında izleseydim o taraftar sözümden çıkmazdı ve küfür ettirmezdim"

İLGİLİ TALİMALAR ...

Not: 6222 sayıl kanunua göre taraftarın stada biletsiz giriş yapması yasak.

TFF FUTBOL MUSABAKASI MADDE 16- SEYİRCİLERİN MÜSABAKALARA GİRİŞLERİ
1-Seyirciler, elektronik bilet, TFF'ye bildirilmiş olan basılı bilet veya kombine biletle müsabakalara girerler.
2- Bunların dışındaki bir belge ile müsabakalara seyirci alınmaz.

FUTBOL DİSİPLİN TALİMATNAMESİ MADDE 49 – USULSÜZ SEYİRCİ ALMA ve MERDİVEN BOŞLUKLARININ BOŞ BIRAKILMAMASI 
 
(1)   Stadyuma giren seyirci sayısı hakkında gerçeğe aykırı belge düzenleyen, beyanda bulunan, stadyuma seyirciyi biletsiz olarak veya bilet yerine herhangi bir belge ile sokan,  
 14 
rakip kulüp seyircisine aynı seyir kalitesindeki yerler için kendi seyircisine uyguladığı bilet fiyatının %30’undan fazla veya diğer tribünler için belirlenen fiyata oranla fahiş fiyat uygulayan, stadyuma veya tribüne kapasitesi üzerinde seyirci alan veya benzeri fiillerle menfaat sağlayan kulüplere Süper Lig için 100.000.-TL’den 200.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 26.000.-TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 13.000.-TL’den 26.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 6.500.-TL’den 13.000.-TL’ye kadar para cezası verilir.  

6222 SAYILI KANUN MADDE 15 Spor alanlarına usulsüz seyirci girişi

MADDE 15 – (1) Bu Kanun hükümlerine göre temin edilmiş bileti olmaksızın spor müsabakalarını izlemek amacıyla spor alanlarına giren kişi, adli para cezası ile cezalandırılır. Suçun spor müsabakalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanmış kişi tarafından işlenmesi halinde, hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Spor alanlarına spor müsabakalarını izlemek amacıyla bu Kanun hükümlerine aykırı olarak seyirci kabul eden veya kabul edilmesini sağlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun spor müsabakalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanmış kişi lehine işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

AHMET ŞAN HAPİS CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın kameralara yansıyan görüntülere göre "6222 SAYILI KANUN MADDE 15 Spor alanlarına usulsüz seyirci girişi Madde 15/2'ye göre  üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kaldığı öne sürüldü. Stada usulsüz giren Konyaspor taraftarları arasında cezalı taraftar olduğu tespit edilirse bu cezanın %50 artması da gündemde.

KONYASPOR TARAFTARINA CEZA GELİYOR

Alanyaspor - Konyaspor maçına turnikelerde giriş yapmayan Konyaspor taraftarına Antalya İl Güvenlik Kurulu tarafından ceza verilmesinin gündemde olduğu öğrenildi.

Turnikelerden giriş yapmayan taraftarların kamera kayıtlarından tespit edileceği ve 6 ay ile 1 yıl arasında sahalardan men cezası ile karşı karşıya kalabilecekleri iddia edildi.

GÖRÜNTÜ VE HABER - AJANSSPOR

Konyaspor konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı: Atiker Konyaspor Başkanı biletsiz seyirci aldı iddiaları tamamen asılsızdır

Basında çıkan haberler sonrası Atiker Konyaspor'un resmi internet sitesinden yapılan açıklama, "Atiker Konyaspor Başkanı biletsiz seyirci aldı iddiaları tamamen asılsızdır" denildi. Konyaspor'un internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi;

Spor Toto Süper Lig’in 13. Haftasında deplasmanda karşılaştığımız ve sahadan 3-2’lik skorla ayrıldığımız karşılaşmanın ardından spor kamuoyuna rakip takım yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara binaen zorunlu olarak cevap verme gereği hasıl olmuştur….

Kurumsal iletişim Departmanımız tarafından yapılan açıklamada konu hakkında şu görüşlere yer verilmiştir.

Haftasonunda deplasmanda oynadığımız müsabakada rakibimizle puan mücadelesi yaptığımız karşılaşmanın 6. dakikasına gelindiğinde Atiker Konyaspor taraftarlarından takriben 10 kişinin tribünlerde olduğu görülmüştür. Bu sırada stadyum girişinde taraftarlarımızın herhangi bir gerekçe olmadan bekletildiği ve tribünlere giriş izni verilmediği haberi ivedi olarak Başkanımıza iletilmiştir. Başkanımız Ahmet Şan nahoş durumu rakip takımın Başkanına ve TFF yetkililerine iletmiştir. Ancak an itibariyle konunun çözüme kavuşturulmadığını ve herhangi bir adım atılmadığını gören Sayın Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz stad girişinde olay çıkmaması yanı sıra meselenin çözümüne katkı sağlamak ve sıkıntıları yerinde görmek için misafir takım tribününe stadın dışından yürüyerek intikal etmişlerdir. Sayın Başkanımız saat 13:50 de bizzat rakip takım başkanını aramıştır ve TFF yetkilisinin bir an önce olaya müdahale etmesini istemiştir. Sonuç olarak devreye TFF yetkilileri de girmiş ve geçişler onların bilgisi dahilinde gerçekleşmiştir. Tribüne girişler rakip takım yönetimi tarafından servis edilen görüntülerden de anlaşılacağı üzere güvenlik kuvvetlerinin inisiyatifi ve keyfiyetine binaen bazı taraftarlarımızın üst araması yapılmış bazılarına ise bizzat kendileri tarafından gerek görülmemiştir. Bu sırada yine görüntülerde çok net görüldüğü üzere yaka kartı bulunan güvenlik görevlisi tarafından girişler hızlandırılmıştır. Dışarıda bekletilen taraftarlarımızdan tribüne giren ilk kişi maçın 25 dakikalık bölümünü izleyememiştir. Taraftarlarımızın tamamının tribünlerde yer alması 30-35 dakikayı bulmuştur. Gerekçesiz bu uygulama nedeniyle taraftarımız, takımımızı yarım saati aşkın süre boyunca izlemekten mahrum bırakılmıştır. Ancak bu süre içinde her türlü olumsuzluğa ragmen taraftarlarımız çirkin tezahüratta bulunmamış kendilerine yakışanı yapmışlardır. Maçın ilk yarısı biterken Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz misafir takım tribününden ayrılmışlardır. Karşılaşmanın ikinci yarısını da rakip takımın yöneticileri tarafından medyaya yapılan açıklamada çarpıtıldığı gibi değil, tam aksine protokol tribününde VİP bölümünde izlemişlerdir.

Atiker Konyaspor Başkanı biletsiz seyirci aldı iddiaları tamamen asılsızdır. Başkanımız protokol tribününden misafir tribününe birlikte gittiği Atiker Konyaspor Yöneticilerini görüntülerden de anlaşılacağı üzere orada bulunan yetkililere tanıtmıştır. Ayrıca taraftarlarımızın tamamı passolig kart sahipleridir ve

Diğer taraftan Atiker Konyaspor taraftar otobüslerinin camları maç bitmeden kırılmıştır. Futbolcumuz Ömer Ali Şahiner maçın bitiminden 10 dakika sonra taraftarlarla buluşmuştur. O sırada rakip takım tribünleri neredeyse tamamen boşalmış durumda olduğu görülmüştür. Sahaya atlayan kişiler de tribünlerde kalan az sayıdaki rakip takım taraftarları olduğu müşahede edilmiştir.

Hafta boyunca rakip takımın yönetimi yaptığı çağrılar neticesinde taraftarları şartlandırmıştır. 10 kişiye karşı alınan mağlubiyet dolayısıyla bu çağrılar öfke patlamasına dönüşmüştür. Maç sonuna doğru küfürlü ve çirkin tezahüratı evsahibi takımın taraftarları başlatmıştır. O ana kadar Konyaspor taraftarı sadece takımımıza destek vermişlerdir.

Bugün bu görüntüler servis edilerek çok önemli bir olayın üzeri kapatılmaya çalışılmaktadır. Spor Toto Süper Lig’de bir takım otobüsü içinde teknik heyetimiz ve futbolcularımız varken taşlanmıştır. Taraftarlarımızın otbüslerinde kırılmadık cam kalmadığı gibi bu insanlık dışı eylemler yine rakip takım taraftarları tarafından büyük bir keyif ve haz ile kayıt altına alınmış ardından sosyal medyada yayınlanarak yandaşlar tarafından büyük övgüler düzülmüştür. Stadyum girişindeki büyük sıkıntı, maç sonrasında taraftarların ellerini kollarını sallaya sallaya otobüslerin yanına kadar gelerek taşlanması ve takım otobüsümüzün saldırıya uğramasının üzeri hiç bir şekilde örtülemez. Konu hakkında soruşturma açılması arzumuzu bir kez daha yeniliyor ve sorumluların bir an once adalete teslim edilmesini bekliyoruz

Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve taraftarlarımızla ilgili konunun gerçeği yukarıdaki metinde yer aldığı şekildedir…

Kamuoyuna saygıyla duyururuz…

 

Etiketler

spor maç Futbol açıklama ceza Stat Antalya Çin Spor Toto Süper Spor Toto Süper Lig Atiker Konyaspor Spor Toto deplasman puan