• Akhisar Belediyespor
 • Alanyaspor
 • Antalyaspor
 • Başakşehir
 • Beşiktaş
 • Bursaspor
 • Fenerbahçe
 • Galatasaray
 • Gençlerbirliği
 • Göztepe
 • Kasımpaşa
 • Karabükspor
 • Kayserispor
 • Konyaspor
 • Osmanlıspor
 • Sivasspor
 • Trabzonspor
 • Yeni Malatyaspor

F1 2017 sportif kural değişiklikleri!

F1 2017 sportif kural değişiklikleri!

Hafta içerisinde Dünya Motor sporlari konseyinde kabul edilen ek değişiklikler ile beraber bu yılın tüm sportif kurallari değişiklikleri çevirileri şu şekilde..

9-Araç ve Pilot logo ve üniformalari

Geçen yil zorunlu hala gelen ayni tip kask ve pilot üniformasi kurali esnekleştirilerek sezon içersinde bir kereliğe mahsus kask dizayninin değiştirilmesine izin verildi.

10-Testler

WMSC son alinan kararla beraber TCC (Testing Current Cars ) bu yilin araçlari ile yapılacak testlere kural değişiklikleri eklendi. Buna göre bildiğiniz gibi bu yil Barcelona'da dört günlük iki test yapılacak. Bu iki dört günlük testin bir günü yeni geliştirilen yağmur lastiği testlerine ayrılacak. Sezon içerisinde iki günlük iki test olacak ve tüm pilotlara açık olacak aynı zamanda bu testler yarış yapılan pistte yariştan sonra ki 36 saatten önce olmayacak. Ayrıca bu testlere takimlar A lisansına sahip kariyerlerinde ikiden fazla bir gp 'ye katılmamış pilotlarını getirebilecek.

Bu yil Pirelli'nin yeni lastiklerini test etmek üzere ilk şampiyona yarişından son yarişin bitimine müteakip olan haftanın sonuna kadar belirlenecek 25 günlük bir test programı olacak. Ayrica bu testin son ayağı ki Abu Dhabi'de iki günlük 2018 lastik testlerini de kapsayacak. Bu test takvimi şampiyona takviminin açıklanmasına müteakip başka bir anlaşma dışında değişmez ise 21 gün içersinde açıklanacak. Takımlar bu teste katılacak olan pilotlarini ikinci yarıştan 10 gün önce FIA'ya bildirecek. Eğer takimlar açıkladiklari pilotlarda değişiklik yapmak isterse ve bu pilot iki sezon önceki F1 dünya şampiyonasinda herhangi bir yarişa katilmamışsa değişiklik prosüdürü şöyle olacak ;
* Değiştirilen sürücü şampiyona takviminde bulunan bir pistte teste çıkamaycak.
* Değiştirilmeden 14 gün önce ve değişiklikten 14 gün sonrasinda teste katilabilecek.
* Eğer bir takim yeni pilot ile katilacağini açıklayip o pilot ile teste katilmazsa bir sonraki sezonun sezon öncesi testlerinde yeni araçla yapacaği testten bir gün men edilecek.

Gece testleri dışında her zaman olduğu gibi test zamanı 09.00-18.00 ve yine her zamanki her iki durumda da takim başina sadece tek aracin piste çıkmasina izin verilecek.

19-Ulusal Marş

Formasyon turundan 14 dakika önce tüm pilotlar gridin önünde ulusal marş sirasinda hazir bulunacak. Detaylar FIA basin delegesi tarafindan pilotlara verilecek.


23- Yedek şasi - Motorlar - Vites Kutusu

Bu yil yedek şasi kurali için sıralama seansı değil üçüncü antrenman seansı baz alınacak. Bu yüzden takim yedek şasiyi kullanmak zorunda kalirsa yarişta pit yolu cezasi almamasi için ceza almadan bunu üçüncü antrenmanının başında yapmak zorunda olacak.

Bu yil yaris sayisinin 21 altinda olmasi sebebiyle motor güç ünitesi sayisi pilot başına 5 yerinde 4 olacak. Bu yil sportif anlamda en ciddi değişiklik Lewis Hamilton'nin geçen yil yaptiği gibi bir yariş haftasinda motor hakki dolduktan sonra iki farkli motor ve güç ünitesi parçalarini değiştirerek cezadan kaçma kural açığının kapatilmasi. Buna göre pilotlar artik bir yariş hafta sonunda motor hakki dolduktan sonra değiştirilen aynı motor ünitesinde sadece son bir güç ünitesi parçasini ceza almadan değiştirebilecek. Yani artik nasi olsa sondan başliyorum 2 motor 2 turbo 2 mgu-k değiştirmek yasak.. Ayrica artik token olarak adlandirilan motor parçalarinin belirli bir hakla geliştirilmesi kurali kaldirildi. Bu yil motor kurallari her takim için eşit olarak FIA'ya homologe ettirildiği şekliyle kullanılacak.

WMSC'de değiştirilen kurallardan biri de yariştan sonra kullanılan motor güç üniteleri parçalari ve ekzoz boşluklarina sökülüp sökülmediklerini anlamak için takilan FIA mühürleri bundan böyle resmi sonuçlarin açıklanmasindan bir saat içinde tüm güç ünitesi parçalarina ve ekzoza uygulanacak. Eski kural iki saatti.

24- Lastik Kurallari

Bu yil teknik kurallarda daha ayrıntılı şekilde anlatacağim yeni lastikler sebebiyle geçen yıla göre en büyük değişiklik takimlara geçen yil verilen 10 set lastiği özgürce seçme şansi ilk 5 yariş için ortadan kaldırıldı. lastikler ilk 5 yarişta pirelli tarafından tüm takimlara ve her pilotuna eşit şekilde dağitilacak. Buna göre farkli lastik bileşenleri de ilk 5 yarişta hangi prosedüre göre dağitilacak pirelli bunu da açıkladı. Buna göre ilk beş yarişta pirelli tarafından seçilecek olan lastik bileşenleri her pilota 7 set en yumaşak 4 set orta 2 sette en sert hamur olmak üzere dağitilacak. Buna göre geçen ay pirellinin açıkladiği ilk iki yariş olan Avusturalya ve Çin gp lastik hamurlarina göre pilotların her birine dağitilacak olan lastik bileşenleri sayısının şu şekilde olacağini anlayabiliyoruz.

Pirelli Avusturalya için US-SS-S lasitk bileşenlerini getirecek. Bu kurala göre her pilota 7US-4SS-2S lastik
Çin Gp için SS-S-M lastik hamurlari geleceği için yine bu kurala göre 7SS-4S-2M lastik dağilimi olacağini görüyoruz.

Bu yil FIA lastiklerin kullanılmasi konusunda pirelliye dönecek olan lastiklerin denetlenmesini elektronik olarak yapacağini açıkladı. Geçen yil bildiğiniz üzere P1 ve P2 antrenmanlari islak zemin denkleresi yapildiğinda pilotlara pirelliye P3 öncesinde dönmek üzere fazladan bir set yağmur lastiği verilmesini sağliyordu. Bu yil bu kural eğer P3 seansinda yağmur beklentisi olmasi durumunda FIA tarafindan verilecek izinle P3 antrenman seasinda da bu yağmur lastiği kullanabilecek ve siralama seansi öncesinde Pirelli'ye geri verilecek şeklinde değiştirildi.

Ayrica bu yil P1 ve P2 seanslarinda bazi yarişlarda pirelli tarafindan her pilota fazladan verilen bir set kuru zemin lastiğinin Pirelli'ye dönme zamani P3 başinda değil P2'den iki saat sonra iade edilmek zorunda olacak.
Ayni prosedürün bir benzeri de siralama seansinda pilotlara verilen extra Q3 lastiğini kullanan pilotlarin bu lastiği iade etme süresi yarişin başi değil sıralama seansı bitimini takiben 3.5 saat içinde geri verilmesi. Tıpki geçen yil olduğu gibi Q3 seansina kalamayan pilotlar bu extra verilen bu Q3 lastiğini yarişta kullanabilecek.

Geriye kalan 10 set lastiğin geri verilme sürelieri de değiştirildi. Buna göre ilk 40 dakikada kullanılan ve sonrasinda pirelliye verilen lastiğin prosedüründe ufak bir değişiklik yapıldı. Buna göre eğer ilk 40 dakika içersinde seans durdurulursa ( ki biliyorsunuz antrenman seanslarında kırmızı bayrak sırasinda saat işler ) bu beklenen süre eklenerek 40 dakikalik geri verilme süresi bu sürede eklenerek uzatilacak. Diğer set lastik ise P2'nin başlamasindan önce değil P1 bitimine müteakip iki saat içinde pirelliye dönecek.

P2 seansinda kullanılan iki set lastik ise P3 seansinin başinda değil P2'nin bitimine müteakip 2 saat içinde geri verilecek. Biliyorsunuz P1 ve P2 islak olarak denklere edilirse bu kullanılamayan lastikler siralama seansindan önce pirelliye geri dönüyordu. Bu yil böyle bir durum olduğunda P3'ün bitimine müteakip iki saat içinde pirelliye geri dönmek zorunda olacak.

P3 seansinda kullanılan iki set lastik ise siralama seansından önce değil P3 seansının bitimine müteakip iki saat içinde pirelliye geri dönmesi gerekiyor.

Ayrıca lastik tedarikçisi pirelli P2 seansından sonra pilotlarin elinde kalan lastik hamurlarini resmi olarak yayınlayacak. Ayrıca pirelli ( zaten bunu geçen senede yapiyordu ) siralama seansından sonra da pilotlarin ellerinde kalan lastikleri hamurlarini temiz ve kullanılmiş olarak resmi olarak yayınlayacak.

Lastik kurallarinda ki son değişiklik ise Q3' kalan pilotlar bildiğiniz üzere Q2'de attiklari en iyi zamani yaptiklari lastikler ile yarışa başlamak zorunda. Bu kuralda ki değişiklik eger Q3 seansinda zaman turu atan bir pilotun şasisi sıralamadan sonra değiştirilmek zorunda kalırsa Q2'de yaptiği en iyi zaman turu lastikleri ile yarişa başlama zorunluluğu ortadan kalkarak istediği lastik ile yarişa başlayabilecek.

25-Teknik kontol

Bu yil teknik kontolden geçen aracin şasisi tekrar değişirse bir araç yine teknik kontrolün onayından geçmek zorunda olacak.

27-Sürüş Kurallari

Bu yilin en ciddi değişikliği yine WMSC alinan kararla pilotlara pist üzerinde geçmiş yıllarda ki özgürlüğü geri kazandıracak gibi gözüküyor. Bu yil viraja yaklaşan pilotun frenlemede biden fazla yön değiştirme yapmasini yasaklayan ve virajda bir araçlık yer bırakması gerektiğini söyleyen kural çıkartıldı. Ayrica Significant portion ( Belirli bir kısım ) ki bildiğiniz üzere pozisyonunu koruyan aracin arka lastikleri ile geçiş yapan pilotun ön kanadı mesafesinde olan pilotun geçiş özgürlüğü kurali da tarih oldu. Ayrica kurallarda tur yemek üzere olan pilota gösterilen mavi bayrak uygulamasi da kurallardan çıkartıldı. Ayrica pilotların pist üzerinde gereksiz olarak yavaş gitmesini engellemek amacıyla start öncesi keşif turu ile sıralama sonrası atilan turda FIA tarafından belirlenen minimum süre ki bu süre birinci güvenlik araci çizgisi ile ikinci güvenlik araci çizgisi arasındaki süre %145 olarak FIA tarafından takimlara bildirilir. Bu kural da sürüş kurallarından çıkartıldı.

28-Pit girişi pit yolu pit çıkişi kurallari

Bu yil pit yolunda görev yapan takim personelinin giyeceği kaskalarin belli standartlari sağlaması kuralı getirilirken göz korumaya da uygun hale getirilmesi zorunlu olacak.

29-Tarti kurallari

Tarti kurallarında tüm klasmana giren araçlar tartiya alınır kuralı klasmana giren herhangi bir araç tartiya alınabilir olarak değiştirildi. Bu da ilk 10 dışındaki araçlarin tartıya alınmayabileceği anlamına geliyor.

30-Yakit ikmali

Benzer bir durum yakit ikmali yapan takim elemanlari içinde giyecekleri yangin koruma giysilerinde belirli standartlar getirdi. Ayrica 100kg olan limit bildiğiniz üzere bu yil 105kg olacak.

34-Parc-Ferme kurallari

Bu yil kapalı park kurallarinda ki en önemli ve tek değişiklik araç kapalı park kurallarında iken eger hava sicakliği büyük ölçüde değişirse takımlar headrest padding (kafa ve yan kokpit korumaliği) FIA'dan izin alıp değiştirebilecek.

36-Start Prosedürü

Bu yil keşif turunda pilotlar fazladan keşif turu atmak için pite girdiklerinde durmak zorunda kalan pilotun pit box ta beklemesi yasaklandı. Tekrar piti terkeden pilot garajdan hareket etmek zorunda olacak.
Ayrica yine WMSC'de start prosüdürü zamanlari da değiştirildi. Pit yolu formasyon turundan 30dk önce açiliyor 17 dakika kala korna uyarisi ile iki dakika sonra pit yolunun kapanacaği uyarısı yapılıyor 15 dakika kala da kapanıyordu. Bu yil pilotlarin formasyon turundan 14 dakika önce ulusal marş için hazır olmasi kurali sebebiyle pit yolu 30 dakika kala açilicak 22 dakika kala iki dakika uyarısı yapıldıktan sonra 20 dakika sonra pit çıkışı kapanacak. Pilotlarin böylece pit yolu açıldıktan sonra pit alanını terketmek için 10 dakikasi olacak.

38-Yariş Cezalari

WMSC'de kabul edilen en önemli kural değişikliği bu konuda oldu. Yariş drektörü herhangi bir problemi komiserlere rapor ettikten sonra komiserler kendi aralarinda pilotun suclu olup olmadiği ile ilgili kararını açıklayacak. Buna göre pilotun ceza alıp almamasına dair insiyatif kullanıp karar verebilecekler. Ayrıca komiserler yariş drektörü herhangi bir sorunu rapor etmemiş olsa bile komiserler inceleme başlatabilecek. En önemli değişiklik zaman cezalari 5 saniye 10 saniye pitten geçme ve dur kalk gibi dört ana cezada pilotlar yariş içersinde bu cezalari çekemeden yariş dışı kalsa bile yariş komiserleri bu çekilmeyen cezayi bir sonraki yariş pilotlara grid cezasi olarak döndürebilecek. Ayrica takimlar bu dört ana ceza ile zaman ve kınama cezalarina hiçbir şekilde itiraz edemiyor. Bu kurala ek olarak artik takımlar bir sonraki yarişta alacaklari grid düşürme cezalarında hiç bir şekilde itiraz edemeyecek.

39-Güvenlik Aracı

Bu yilin en önemli değişikliği süphesiz güvenlik araci kurallarinda olacak. Uzun yillardir güvenlik araci formasyon turuna 30 dakika kala pit alanından ayrılıp gridden önüne geliyor ve formasyon turuna 5 dakika kala gridi terk edip keşif turundan sonra pit alanına dönüyordu. Bu yil güvenlik araci formasyon turuna 50 dakika kala gridi terk edip gridin önünde pozisyonunu alacak.

Ayrica güvenlik araci periyodlarinda güvenlik araci konyovu pit yolundan geçirmek isterse bunu resmi mesaj yoluyla takımlara bildirecek. ( zaten yapıyordu kurallaştırıldı ) Böyle bir durumda pite girmeksizin yola devam eden pilota pitten geçme cezasi verilecek.

En önemli değişikliklerden biri de bildiğiniz üzere güvenlik aracı periyotlarinda her tur yariş mesafesinden sayılır ve güvenlik aracinin içeride kaldığı her tur yariş tur sayısını azaltır. Bu yil eğer yariş guvenlik aracı arkasında başlarsa ilk tur bu kuralin dışında tutulacak.

Yariş içersinde ki güvenlik aracı periyotlarinda pite girecek olan pilotlar iki güvenlik aracı çizgisi arasındaki FIA'nin verdiği mininmum süreye riayet etmek zorunda olacak.

Bu yilin süphesiz en güzel ve en önemli değişikliği güvenlik aracı arkasinda başlayan yarişin güvenlik araci çıktıktan sonra ( standing start ) yani tipki ilk yariş start prosedürü uygulanarak tekrar start alması oldu. Buna göre güvenlik araci içeri girdiğinde araçlar gride dizilerek ayni yarişin başindaki start prosedürü uygulanarak start alacak. Ayrıca yariş direktörü pist şartlari gelişene kadar güvenlik araci periyodunu uzatabilecek. Son WMSC'de alınan kararla kurala malesef olumsuz bir de ek yapıldı. Güvenlik araci arkasinda başlayan yarişta eğer belirli bir sürede pist şartlari iyileşmez ise takımlara start prosüdürünün askıya alındığı ve tıpkı kırmızı bayrakla askıya alınan yariş gibi tüm pilotların pit yoluna dizilerek pit yolundan start alacağı dolayısı ile bir durarak start olmayacağı bilgisi verilecek.

Yariş güvenlik araci arkasinda başladığında pit yolundan start alacak olan araçlar tüm grid pit çıkışında ki güvenlik araci çizgisini geçtikten sonra konvoya katilacak ve güvenlik araci çıktığında onun peinden pit alanına girip yariş başladığında yine tüm grid güvenlik araci çizgisini geçtikten sonra yarişa dahil olacak. Pit yoluna girdiklerinde bu araçlarin lastik değiştirmesi yasak eğer böyle bir durum olursa bu pilotlar durk kalk cezasi alacaklar.

Bu kural ile ilgili en anlaşılması gereken konu yariş içersinde yariş kırmızi bayrakla askiya alinirsa tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yilda da tüm araçlar pit yoluna dizilecek ve oradan start alacak gridde değil pit yolundan start olacak.

40-Sanal Güvenlik aracı

Tıpkı normal güvenli araci periyodunda olduğu gibi pite girecek olan pilotlar yine FIA'nin verdiği minimum süreye riayet etmek zorunda olacaklar.

 

Kaynak:Serhan Acar

Etiketler

antrenman Barcelona kaza spor kaza şampiyon spor şampiyon ceza Çin ceza Program Ordu